Keltský svátek příchodu jara, Beltine

Jako každý rok, tak i letos slavíme poslední dubnový víkend keltský svátek příchodu jara, Beltine. Můžete se těšit na ohňový rituál přání spojený s tancem a bojovým umění keltských válečníků. Krčma bude otevřená od 12:00. Oslavy Beltinu můžete spojit s prohlídkou naší filmové zbrojnice. Po rituálu ještě neodcházejte, od 21:00 začíná koncert skupiny Lucie revival!

PROGRAM 27.4.:

12:00 Otevření krčmy na Housově Mlýně
18:00 Prohlídka filmové zbrojnice
19:00 Prohlídka filmové zbrojnice
20:30 Keltský ohňový rituál

21:00 Koncert Lucie revival

Beltine je jedním z hlavních svátků tzv. kola roku v rámci keltské mytologie. Představuje slavnostní přechod z temné, chladné poloviny roku do druhé, plné světla a tepla. Oslavy životodárného principu nadcházejícího jara se odráží v celé řadě zvyků. Patrně nejznámějším je zapalování ohňů – symbolika, opakující se u celé řady kultur. Zapalováním ohňů skládají lidé hold slunečnímu božstvu a snaží se umocnit jejich magickou moc pomocí obětin vhazovaných do plamenů. Žádají o přízeň, snaží se vstřebat ochranný a očistný aspekt ohně.
Ačkoli je dnešní podoba tzv. keltských svátků zcela moderní konstrukt, který provazuje prvky tradiční lidové kultury jako květiny, tanec, jídlo a zpěv, duchovní rozměr významných událostí ročního cyklu, k nimž příchod jara bezpochyby patří, si nakonec hledáme každý sám.

Těšíme se na všechny příznivce historie, posvátna, ale i zábavy.