Housův Mlýn Tábor - jedinečné místo pro firemní i rodinnou zábavu

Vánoční cesta kolem světa za méně než 80 dní

Zveme  všechny studenty, kteří jsou už trochu přejedeni  českou vánočkou a našli odvahu ochutnat pravé nefalšované PapuaNovoGuineiské cukroví a vánočního žraloka v trojobalu. Překročením prahu měníte kontinent. Za každým dalším rohem začínají jiné zvyky, jiné mravy, jiný kraj. S ohledem na časový posun v různých zeměpisných pásmech jsme připraveni večírek zrealizovat i v létě. Přesto tak trochu očekáváme největší vlnu zájmu v měsících prosinci a lednu.

Jak takový výlet vypadá? Vánoční cesta kolem světa pro staromilce může začít třeba v Čechách. Příchozí jsou vítáni živým Betlémem a vánočním Štěstníkem na chůdách a koledníky. Překročením prahu měníme kontinent. Za každým dalším rohem začínají jiné zvyky, jiné mravy, jiný kraj. Pokud chcete změnit jízdní řád, můžeme namísto Brazílie odjet třeba do Japonska. Záleží pouze na Vaší a naší fantazii. Všechny místní zvyky si hosté mohou vyzkoušet na vlastní kůži. Pozor, některý z exotických vánočních stromků může být masožravý! Ochutnáte místní vánoční speciality. Zasmějete se místním vánočním vtipům (samozřejmě v lokálním jazyce). Programem může provázet profesionální moderátor (herec, známá osobnost). Večer je zakončen ohňovou show.

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Předváděný zvyk: Hádání ze sedmi hrnků
Na stole stojí dnem vzhůru sedm hrnků. Šest něco skrývá – prsten, svíčku, chléb, penízek, obrázek dítěte a růženec. Sedmý hrnek je prázdný. Zavřete oči a jeden si vyberte. Předmět, který najdete, symbolizuje Vaši budoucnost v příštím roce. Prstýnek svatbu, svíčka úsměv, chléb štěstí, penízek bohatství, obrázek dítěte přírůstek do rodiny, růženec boží požehnání. Prázdný hrnek symbolizuje trampoty. Při zkoušce tohoto starodávného zvyku není třeba ztrácet odvahu, ale věřit ve šťastnou ruku osudu.

Vánoční postava: Štěstník
Staročeský vánoční šašek. Kdo si na jeho rolničky zazvoní, bude mít v následujícím roce štěstí.

VELKÁ BRITÁNIE

Předváděný zvyk: Vánoční puding
Tradiční vánoční puding s ukrytou mincí nesmí chybět v žádné anglické rodině. Kdo ve své porci minci najde, toho se peníze celý rok nepustí. Kdo z Vašich hostů odkrojí tu správnou část vánočního pudingu? (Chcete napovědět, nebo uzavřít sázku, komu se to povede?)

Vánoční postava: Father Christmas
Vánoční dárky v Anglii nosí Father Christmas, který je často spojován s novodobým Santa Clausem.

ŠVÉDSKO

Vánoční zvyk: Svíce svaté Lucie
Tento svátek je Švédy uznáván především jako oslava světla. Mladé dívky chodívaly od jednoho statku ke druhému a roznášely sousedům jídlo, cukroví a kávu. Na cestu si svítily svícemi a loučemi. Vyrobte si svou vlastní svatolucijskou svíčku a posviťte si na cestu do dalšího roku.

Vánoční postava: Svatá Lucie
Být „vybrána za Lucii“ znamená pro řadu mladých Seveřanek prakticky totéž co vyhrát soutěž o lokální královnu krásy. Vítězka je korunována vřesovým věncem se svíčkami.

BRAZÍLIE

Vánoční zvyk: Zdobení vánočního stromečku
V Brazílii platí: čím pestřejší vánoční ozdoba, tím lépe. Na prázdný vánoční strom si můžete zavěsit vlastní vánoční ozdobu, tím uctít afrobrazilské bohy a zajistit si jejich ochranu pro nadcházející rok.

Vánoční postava: Bůh Oxalá a bohyně Lemanjá
Bůh plodnosti Oxalá má černou tvář. Doprovází jej bohyni moře Lemanjá, ovládající nezkrotný vodní živel. Ve vánočním čase přicházejí Brazilci na pobřeží a vzdávají jim hold květinami, parfémy, ovocem a šperky které odhazují do moře.

ITÁLIE

Vánoční zvyk: Přání v komíně
S východem slunce napište na kousek papíru nebo dřeva své přání a celý den jej noste zavěšené na krku. S příchodem tmy a první večerní hvězdou spálíte přání v ohni, aby se dostalo k božským výšinám, které ho pak, bylo-li správné a nesobecké, vyslyšely.

Vánoční postava: Stará Befana
Na starou Befanu se s dotazem na správnou cestu do Betléma obrátili Tři králové. Befana jim neodpověděla a ani je nechtěla doprovodit. Až příliš pozdě si uvědomila svou chybu, ale tři krále už nikdy nikde nenašla. Proto chopdí s velkým pytlem plným dárků a obdarovává každé dítě, protože by to mohl být Ježíšek.

FRANCIE

Vánoční zvyk: Peníze i do domu přátel
Chcete podarovat dobrého přítele a přispět k jeho úspěchům v celém příštím roce? Vezměte tři snítky slámy symbolizující bezpečí chléva, ve kterém se narodil Ježíšek. Přiložte drobnou minci, která svému budoucímu majiteli přinese hojnost. To celé zakapejte voskem ze svíčky z adventního věnce a během Štědrého dne položte před práh domu svého přítele (nikým neviděn). Najdete minci od přítele i před svými dveřmi?

Vánoční postava: Brůna
Postava bretaňských vánočních tradic. Kdo si sáhne na její roh a koho šlehne oháňkou, ten prožije následující rok šťastný, hojný a plný pohody.

Fotogalerie