Housův Mlýn Tábor - jedinečné místo pro firemní i rodinnou zábavu

Beltain

Každým rokem si oslavami na Housově mlýně připomínáme keltský svátek Beltain. Tento svátek je spojen s plodností, vyháněním dobytka na pastvu a ohňovými rituály, které očišťují lidi i zvířata od všeho zlého. Zapalováním ohňů skládají lidé hold slunečnímu božstvu a snaží se umocnit jejich magickou moc pomocí obětin vhazovaných do plamenů. Žádají o přízeň, snaží se vstřebat ochranný a očistný aspekt ohně.
Přestože se tento svátek běžně slaví na přelomu dubna a května jakožto oslava přicházejícího jara a přechodu z temné, chladné poloviny roku do druhé, plné světla a tepla, Covidová situace nám letos dovoluje jej uspořádat až v náhradním termínu o měsíc později. V této době, kdy i běžný život pomalu přechází z temného období směrem k snad již světlejším zítřkům, je právě Beltain první “vlaštovkou”, která v duchu této symboliky otevře kulturní sezónu na Housově mlýně.

Program v 18 hodin odstartuje přednáška Vojtěcha Halamy “Irské pověsti o vílách a vílích stromech”.
* Víly (fairies, irsky aos sí) jsou v irském folklóru nadpřirozené bytosti, které obývají specifické stromy a mohyly, soustředí se kolem posvátných studní a čas od času se přimíchají do života obyčejných smrtelníků. Setkání s nimi přitom nemusí vždycky dopadnout dobře: lidé jim v minulosti přisuzovali únosy dětí i zlomyslné msty za pokácení jejich stromů. Víra ve víly zůstávala na irském ostrově silně zakořeněna po dlouhá staletí a v určitém smyslu přetrvává dodnes. Během přednášky si představíme vílí folklór a některé klasické příběhy, zazní však také historky a vzpomínky lidí, se kterými se autor setkal během dvou let, které v Irsku strávil.
* Mgr. Vojtěch Halama je doktorandem Ústavu světových dějin na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a členem Akademie rytířských umění. Zabývá se moderními dějinami irského ostrova.

Během podvečera se můžete těšit také na prohlídky filmové zbrojnice či ukázky šermů v podání žáků i lektorů Akademie rytířských umění. Vrcholem večera bude tradiční ohňový rituál přání.

Předzahrádka Krčmy na Housově mlýně bude otevřena po celou dobu programu. K zažehnání hladu a žízně budou v nabídce speciality z grilu, keltský nápoj “korma” a další osvěžující i hřejivé moky.

Akce bude probíhat za dodržování všech aktuálních podmínek pro pořádání kulturních akcí.
Podmínkou vstupu na akci bude:
* negativní antigenní nebo PCR test
* potvrzení o prodělání onemocnění COVID 19 v době dle aktuálních pravidel
* potvrzení o ukončeném očkování dle aktuálních pravidel
Návštěvníci musí k ochraně dýchacích cest používat respirátor.
Kapacita akce je omezena na 50 % míst k sezení.

Akce se koná v rámci projektu “Keltské svátky Beltain a Lughnasad” za podpory města Tábor a Jihočeského kraje

 

               

 

 

Fotogalerie